Jesteś w:

I miejsce KGW Kaclowa PODGÓRZAŃSKIE GODY 25-04-2017

22-23 kwietnia 2017 roku w Łużnej odbył się 9 Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych – POGÓRZAŃSKIE GODY.

Celem takich konkursów jest ochrona najcenniejszych wartości kultury ludowej, wyrażanych w obrzędach, zwyczajach, muzyce, śpiewie, tańcu i gwarze. Do konkursu przystąpiło 11 najlepszych grup wyłonionych drogą kwalifikacji na przeglądach powiatowych i regionalnych. Grupa z Kąclowej została zakwalifikowana podczas 8 Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłonce na Orawie, gdzie zdobyła I miejsce. Konkurs oceniany był w dwóch kategoriach – Zespół Regionalny i Grupa Obrzędowa – przez komisję w składzie:

- Aleksandra Szurmiak-Bogucka (etnomuzykolog)

- Jadwiga Adamczyk (muzyk)

- Henryk Kuś (choreograf)

- Stanisław Węglarz (etnolog)

- Benedykt Kafel (etnograf)

- Jan Zdziarski (animator słowa)

Grupa Obrzędowa z Kąclowej wystąpiła z programem pt. „Na świontom Łucje noc się ze dniom tuce”. Autorką scenariusza i reżyserem widowiska jest Ewa Matuła. Wśród 10 osób grających w przedstawieniu występują również mali aktorzy z Regionalnego Zespołu Dziecięcego „Pogórzańskie Dzieci” z Kąclowej , a jury szczególną uwagę zwróciło na wspaniałą grę aktorską p. Rozalii Broda.

Jak wskazuje tytuł, treść przedstawienia nawiązuje do okresu adwentu, a dokładnie 12 grudnia – wigilii św. Łucji, czyli najkrótszego dnia w roku. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, dni 12 i 13 grudnia były niewątpliwie datami szczególnymi. W tradycyjnej kulturze był to czas magiczny i groźny, czas aktywności czarownic i złych mocy. Gospodarze w szczególny sposób pilnowali wówczas domów i zagród. Każdy dorosły mieszkaniec znał wiele zabiegów i zaklęć magicznych , które w tym czasie stosował, by chronić dom i gospodarstwo. Dzień św. Łucji był również czasem wróżby na urodzaj, zamążpójście i pogodę….

Przyznanie Złotej Różdżki dało naszej grupie kwalifikację na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej, który odbędzie się 7-8 lipca 2017 r.

Nie dodałam jeszcze, że na Pogórzańskich Godach gminę Grybów reprezentowało KGW z Ptaszkowej zdobywając III miejsce i Zespół Ludowy Echo Jaworza, który otrzymał wyróżnienie.

Ewa M.