Zgłoszenie utraty, uszkodzenie lub zawieszenia dowodu osobistego

Zgłoszenie utraty, uszkodzenie lub zawieszenia dowodu osobistego

I. PODSTAWA PRAWNA

1. Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 332 z późn. zm.)
  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 stycznia 2020 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. z 2020 poz. 31).
  3. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 256 z póź.zm.).

II. WYMAGANE DOKUMENTY

1. Wypełniony i podpisany formularz „Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego”.
  2.  Dowód osobisty (w przypadku zgłoszenia uszkodzenia dokumentu).
  3. Ważny paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość (do wglądu).

III. OPŁATY

Brak.

IV. TERMIN ZAŁATWIENIA  SPRAWY

Bez zbędnej zwłoki.

V. TRYB ODWOŁAWCZY

Brak. Czynność materialno-techniczna.

VI. JEDNOSTKA/OSOBA PROWADZĄCA POSTĘPOWANIE

Referat Organizacyjny i Spraw Obywatelskich
Ewidencja Ludności i Dowody Osobiste
ul. Jakubowskiego 33
33 – 330 Grybów
(pok. Nr 6 - parter)
Marzena Siedlarz  - inspektor UG
email: msiedlarz@gminagrybow.pl

godziny pracy: poniedziałek - piątek: 7.15 – 15.15.

VII. DODATKOWE INFORMACJE

1. Posiadacz dowodu osobistego, którego dowód osobisty został utracony lub uszkodzony, zgłasza niezwłocznie, osobiście ten fakt organowi dowolnej gminy lub przez Internet , a posiadacz dowodu osobistego przebywający poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - dowolnej placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Utratę dowodu lub uszkodzenie możesz zgłosić przez Internet pod adresem

należy jednak posiadać profil zaufany na platformie ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny.

Jeśli ukradziono Ci twój e-dowód, możesz zgłosić to na Policji. Otrzymasz wówczas potwierdzenie zgłoszenia. Nie musisz wtedy zgłaszać utraty dokumentu w urzędzie gminy. Dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia.

Jeżeli twój dowód zaginął albo ktoś ci go ukradł — zgłoś to również w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami. Bank przekaże informację o utracie dowodu innym bankom, operatorom komórkowym i wielu różnym firmom.

1. Zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego w placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej można dokonać w formie pisemnej za pomocą poczty lub telefaksu.

2. Utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego może zgłosić:
  • posiadacz dowodu osobistego;
  • rodzic, opiekun prawny albo kurator - w imieniu osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych (osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, dzieci do 13 roku życia) lub osoby, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, dzieci w wieku od 13 do 18 roku życia).
  • pełnomocnik legitymujący się pełnomocnictwem szczególnym do dokonania zgłoszenia
  1. Posiadaczowi dowodu osobistego, który dokonał osobistego zgłoszenia w organie gminy lub placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego, wydaje się zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego.
  2. Zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, nie dłużej jednak niż przez 2 miesiące.
  3. Zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego jest wydawane nieodpłatnie.
  4. Dowód osobisty unieważnia się z dniem zgłoszenia jego utraty lub uszkodzenia.
  5. W przypadku utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza należy niezwłocznie wystąpić z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego.

Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego

W tej usłudze możesz zgłosić lub cofnąć zawieszenie tylko swojego e-dowodu (dowodu z warstwą elektroniczną wydanego po 4 marca 2019 roku).

Nie możesz znaleźć swojego dowodu (e-dowodu)? Możesz zawiesić jego ważność na 14 dni kalendarzowych. Dzięki temu nikt niepowołany nie będzie mógł go używać. Kiedy odnajdziesz dowód – od razu cofnij zawieszenie. Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni kalendarzowych od zawieszenia, twój dowód zostanie unieważniony.

Zawieszony dowód jest czasowo nieważny.  Zawieszone zostają wszystkie certyfikaty w dowodzie i sam dowód. Nie możesz używać dowodu w tym czasie.

Jeśli cofniesz zawieszenie, twój e-dowód będzie znowu ważny.

Wniosek o zawieszenie/odwieszenie dowodu możesz złożyć:

Dodatkowe informacje, w tym jak korzystać z e-dowodu, znajdziesz na stronie www.edowod.gov.pl

Do pobrania:

DO/F/2 Formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego