Stróże

Grafika 1

 

Duża miejscowość w dolinie rzeki Biała Tarnowska, przy drodze wojewódzkiej Tarnów - Krynica. Ważny węzeł kolejowy, zmodernizowany dworzec PKP z infrastrukturą dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Duża miejscowość w dolinie rzeki Biała Tarnowska, przy drodze wojewódzkiej Tarnów - Krynica. Ważny węzeł kolejowy, zmodernizowany dworzec PKP z infrastrukturą dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

W Stróżach staraniem Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, powstało Centrum Szkoleniowo - Rehabilitacyjne im. Ojca Pio (88 miejsc noclegowych, kryty basen, własna stołówka, bardzo dobrze wyposażone gabinety rehabilitacyjne, sala konferencyjna), przedszkole integracyjne oraz ośrodek jazdy konnej. 

W oparciu o obiekty KS Kolejarz ( stadion piłkarski, kort tenisowy, boiska rekreacyjne) działa ośrodek sportów letnich gminy Grybów. 
Przy nowej szkole podstawowej znajduje się piękna hala sportowa, a obok wyasfaltowane boiska do koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej. 
W dawnym parku dworskim powstał unikatowy w skali europejskiej skansen - Muzeum Pszczelarstwa im. Bogdana Szymusika - urządzony przez Annę i Janusza Kasztelewiczów. Na rzece Biała znajduje się chętnie odwiedzane przez mieszkańców i letników kąpielisko, a obok pole biwakowe. W centrum miejscowości można zwiedzić również piękny, neogotycki kościół z 1923 roku. Stróże są miejscem w którym corocznie organizowane są imprezy integracyjne, sportowe i koncerty. Kulturę Pogórzan rozsławia zespół regionalny „Kowalnia”, który zdobywa wiele nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. 

Smaczną pizzę można zjeść w barze „Soprano” i a kulturalnie spędzić czas w kawiarni „Rocko”. Całodzienne wyżywienie oferuje Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjne im. Ojca Pio. 

Historia: 

Miejscowość jest wymieniana w dokumencie Leszka Czarnego z 1288 roku. Osada wchodziła w skład dóbr ziemskich benedyktynów z Tyńca pod Krakowem. W 1935 roku stanowiły własność rycerską rodziny Jeżowskich. Później często zmieniali się dziedzice miejscowości. Znaczny rozwój nastąpił po 1876 r. gdy uruchomiono linię kolejową. 

W czasie I wojny światowej w rejonie Stróż toczyły się krwawe walki co upamiętnia cmentarz żołnierski. Podczas II wojny światowej w rejonie aktywnie działał ruch oporu. 

 

Dofinansowanie UE