Dzieci z Kąclowej na Święcie Dzieci Gór z wyróżnieniem

Dziecięcy Zespół Regionalny „Pogórzańskie Dzieci” z Kąclowej zakwalifikował się do 26 Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych – ŚWIĘTO DZIECI GÓR 2018.

ŚWIĘTO DZIECI GÓR, to najpiękniejszy i jedyny na świecie o takiej formule, Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. W tym roku odbyła się jego 26 edycja. Festiwal trwał od 22 do 29 lipca 2018 roku w Nowym Sączu. Był to czas niezwykły, pełen dziecięcej radości, tańca, śpiewu, przyjaźni i wzruszeń.

W tegorocznej edycji ŚWIĘTA DZIECI GÓR wzięło udział 7 zespołów zagranicznych: z Ukrainy, Estonii, Bułgarii, Gruzji, Czech, Tajlandii i Słowacji oraz 6 polskich zespołów reprezentujących folklor: lachowski, pogórzański, spiski, podhalański, krakowski oraz żywiecki. Nasz region reprezentowały Pogórzańskie Dzieci z Kąclowej.

Udział w tym niecodziennym wydarzeniu, to wielki zaszczyt i wyróżnienie, a także ogromna odpowiedzialność. Pogórzańskie Dzieci, mimo tak krótkiego okresu działalności, sprostały w pełni wymaganiom, pokazując dziecięcy folklor Pogórzan na wysokim poziomie. Dowodem na to jest ocena Międzynarodowej Komisji Artystycznej, która nie szczędziła pochwał i gratulacji. Szczególne wyróżnienie Zespół Pogórzańskie Dzieci otrzymał: „ Za właściwy sposób ukazania folkloru dziecięcego we wszystkich jego elementach i spontaniczność wykonawczą”.

Wszystkie zespoły oceniała komisja w składzie:

Aleksandra Szurmiak Bogucka (przewodnicząca) – etnomuzykolog, ekspert polskiej sekcji CIOF -POLSKA

Monica Artemisa Alonso Palacios Marquez de Mendoza-pedagog kultury ludowej -MEKSYK

Dr Evgeniya Grancharova-etnochoreolog, członek bułgarskiej sekcji CIOFF - BUŁGARIA

Wiesława Hazuka-choreograf, ekspert polskiej sekcji CIOFF - POLSKA

Benedykt Kafel- etnograf, ekspert polskiej sekcji CIOFF - POLSKA

Dianna Laska-choreograf - AUSTRALIA

Henry Laska-specjalista ds. opracowania i prezentowania programów artystycznych, animator sztuki - AUSTRALIA

Viktor Mendoza Zenteno- pedagog kultury ludowej - MEKSYK

Dr hab. Tomasz Nowak -etnomuzykolog, etnochoreolog, ekspert polskiej sekcji CIOFF - POLSKA

Dorota Majerczyk-etnolog, członek CIOFF,sekretarz Rady – POLSKA

Dziękujemy Organizatorom za wspaniały czas festiwalowy i wielką życzliwość.

Dziękujemy również Wójtowi Gminy Grybów – Piotrowi Krokowi za wszelką pomoc i wsparcie oraz wszystkim którzy w jakikolwiek sposób wspierali Zespół Pogórzańskie Dzieci.

Pogórzańskie Dzieci z Kąclowej.

FILMY