Siołkowa

Grafika 2

 

Niezwykle malowniczo położona wieś , na skraju Pogórza Rożnowskiego. 

Wizytówką Siołkowej jest znana szeroko w regionie orkiestra pod dyrekcją Stanisława Sędzika (obecnie Pawła Roli) i chór męski pod dyrekcją Stanisława Sędzika. Niezwykle malowniczo położona wieś , na skraju Pogórza Rożnowskiego. 

Wizytówką Siołkowej jest znana szeroko w regionie orkiestra pod dyrekcją Stanisława Sędzika (obecnie Pawła Roli) i chór męski pod dyrekcją Stanisława Sędzika. 
Orkiestra została założona z inicjatywy ZMW „Wici” w 1948 r. i założycielem był Stanisław Oleksy. Pierwszym dyrygentem był Józef Fyda. Od 1957 r. do 2003 r. orkiestrę prowadził Stanisław Sędzik wychowując całe pokolenia młodzieży z Siołkowej i Grybowa. 

Od wielu lat Siołkowa jest prekursorem działalności kulturalnej na Ziemi Grybowskiej Znajdują się tu punkty widokowe, na Matelance i Wojciechowej Górze z których roztacza się piękny widok na pobliskie okolice. Na pograniczu Siołkowej i Starej Wsi znajdują się źródła wody mineralnej o walorach leczniczych. 

Historia: 

Z przekazów ustnych wynika, że Siołkowa istniała jeszcze przede założeniem Grybowa. W 1830 roku została przez rząd austriacki sprzedana Horchom. W XX wieku wieś stanowiła ośrodek ruchu ludowego, a w czasie okupacji niemieckiej mieszkańcy uczestniczyli w ruchu oporu. 

W 1887 roku Ferdynard Horsch założył browar a rozbudował go Franciszek Paschek utalentowany piwowar pochodzenia węgierskiego. Warzone tradycyjną metodą piwo tu warzone zdobywało wiele medali.

Dofinansowanie UE