Dożynki gminne w Stróżach za nami!

dodano: 30.08.2023

27 sierpnia 2023 r. w Stróżach na terenie Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik” odbyły się dożynki gminne, których gospodarzem był Wójt Gminy Grybów Jacek Migacz.

Dożynki rozpoczęły się barwnym korowodem. W programie uroczystości była prezentacja programu grup dożynkowych z tradycyjnymi wieńcami dożynkowymi, konkurs wieńców dożynkowych, występy zespołów regionalnych, degustacje potraw, gry i zabawy oraz koncerty.

Podczas uroczystej polowej Mszy Świętej rolnicy, mieszkańcy i samorządowcy dziękowali za szczęśliwe zbiory, zachowanie od nieszczęść i klęsk żywiołowych podczas tegorocznych prac na roli. Tradycyjne przekazanie chleba przez starostów dożynek nastąpiło już po liturgii. Chleb upieczony ze zboża z tegorocznych zbiorów odebrał gospodarz dożynek Wójt Jacek Migacz. Wójt wyraził słowa uznania dla codziennej pracy rolników, wymagającej wiele poświęcenia i stawiania czoła współczesnym wyzwaniom. Okolicznościowy list skierowany do rolników wystosował Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita oraz Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik.

Podczas wydarzenia nie zabrakło licznych atrakcji dla dzieci i dorosłych, między innymi pokaz sprzętu rolniczego, konkurencje zręcznościowe oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Zainteresowane osoby mogły wziąć udział w warsztatach z plecienia czapek ze słomy oraz przygotowania tradycyjnego chleba. Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy przygotowały wspaniałe wypieki oraz inne lokalne smakołyki, które zachwyciły niejednego uczestnika. Chętnych do zabawy nie brakowało, a czas umilał zespół muzyczny Bajlando Band.

Gwiazdą dożynkowego wieczoru był zespół ŁZY, który wystąpił w koncercie finałowym i dostarczył niezapomnianych wrażeń muzycznych. Recital zespołu ŁZY przyciągnął tłumy.

Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością: Pani Elżbieta Zielińska – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Barbara Bartuś – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Jadwiga Wójtowicz - Radna Województwa Małopolskiego, Pan Antoni Koszyk – Wicestarosta Nowosądecki wraz z radną Powiatu  Nowosądeckiego Panią Anną Radzik, Pan Karol Górski – Wójt Gminy Ropa, Pan Andrzej Romanek - Wójt Gminy Łososina Dolna oraz pracownicy Urzędu Gminy w Grybowie i jednostek organizacyjnych.

Dożynki w Stróżach cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz gości i turystów odwiedzających Gminę Grybów, o czym świadczą słowa uznania i liczne podziękowania kierowane do Urzędu Gminy.