Warto meldować się w sołectwie

dodano: 08.03.2024

Wieś z dużą liczbą meldunków, również czasowych, może liczyć na więcej środków z Funduszu Sołeckiego.

Mimo że głównym celem utworzenia funduszu sołeckiego jest założenie, iż środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy spowodują istotne wzmożenie aktywności społecznej i inicjatyw obywatelskich, a także będą dużym bodźcem prorozwojowym dla terenów wiejskich, nadal wiele gmin nie zdecydowało się na ich utworzenie. Samorząd naszej gminy, na mocy podjętej uchwały Rady Gminy - od 2015 roku taki Fundusz do dyspozycji sołectw, co roku w swoim budżecie wyodrębnia, a jego wysokość ustalana jest na podstawie meldunków w danej wsi. Średniorocznie wyodrębniona kwota w budżecie gminy na fundusz sołecki to ponad 800 000,00 zł.

Środki są  skierowane bezpośrednio do sołectw, tak aby mieszkańcy wsi mieli realny wpływ na kształtowanie i kreowanie otaczającej ich rzeczywistości. W ramach środków do dyspozycji sołectw realizowane  są przedsięwzięcia, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców, są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Można je również wykorzystać  na usunięcie skutków klęski żywiołowej.

Kwota przypadająca na dane sołectwo uzależniona jest od liczby mieszkańców danego sołectwa, dlatego warto meldować się w sołectwie, bo im więcej mieszkańców, tym większa kwota do dyspozycji sołectwa. W 2022 roku najwyższe środki miało do dyspozycji 13 sołectw w kwocie po 56 030,60 zł dla każdej wsi, oraz po 1 wsi w kwocie odpowiednio: 48 970 zł , 42 919 zł i najmniejsza kwota  22 222,32 zł  dla najmniej licznego sołectwa. Przedsięwzięcia zgłaszane do realizacji w ramach funduszu sołeckiego należą do wyłącznej kompetencji zebrań wiejskich, więc to mieszkańcy decydują o sposobie ich wykorzystania.

Wydzielony fundusz sołecki do dyspozycji mieszkańców wsi to nie są jedyne środki skierowane bezpośrednio do dyspozycji sołectw. Niezależnie od funduszu sołeckiego, co roku ok. 1 600 000,00 zł przeznaczamy na bieżące potrzeby związane z poprawą bezpieczeństwa pieszych i i kierowców poprzez dostarczanie, na wniosek sołtysów wsi, kruszywa kamiennego, pospóły żwirowej oraz wyrobów betonowych, które wykorzystywane są przy drogach gminnych, mostach i przepustach drogowych. Ponadto ok. 1 000 000 zł. samorząd gminy przeznacza na zimowe utrzymanie dróg gminnych.