Wymiana pieców dotowana przez Gminę oraz promocja odnawialnych źródeł energii

dodano: 01.12.2021

Gmina dotuje wymianę pieców oraz promuje nowoczesne, ekologiczne i wpisujące się w ochronę naszego środowiska odnawialne źródła energii.

Od roku 2011 gmina dofinansowała mieszkańcom z własnych środków montaż ponad 500 instalacji solarnych.

W ramach projektu Redukcja niskiej emisji z sektora mieszkaniowego na terenie Gminy Grybów poprzez dofinansowanie wymiany niskosprawnych źródeł ciepła na nowoczesne kotły gazowe i paliwa stałe dokonano wymiany ponad 400 urządzeń grzewczych. Łączna kwota dotacji udzielona mieszkańcom pochodząca ze środków unijnych wynosiła 4.555.000 złotych. W roku 2022 planujemy z udziałem środków unijnych dotować dodatkowo 100 instalacji. Kwota dotacji wynosiła będzie maksymalnie 8.000 zł na piec dla jednego wnioskodawcy (uzależniona od ilości kW mocy cieplnej kotła po audycie energetycznym). Można będzie dodatkowo uzyskać do 6.000 złotych dotacji na modernizację instalacji wewnętrznej c.o. i cwu.

Rada Gminy Grybów przyjęła w dniu 12 grudnia 2019 r. uchwałę NR XIII/121/2019  w sprawie przyjęcia Regulaminu udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Grybów na dofinansowanie zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii. Środki gminne zostały przeznaczone na dofinansowanie inwestycji polegającej na montażu 46 instalacji  OZE, w szczególności instalacji solarnych, pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych na terenie naszej  gminy. Łączny koszt dofinansowania przez Gminę Grybów do instalacji OZE w roku 2020 wyniósł 193.636,00 zł. Odnawialne źródła energii tj. instalacje fotowoltaiczne zostały zamontowane także na budynkach użyteczności publicznej. Dotyczy to  7 budynków użyteczności publicznej, gdzie w ramach projektu.: Dofinansowanie do instalacji odnawialnych źródeł energii na obszarze LGD KORONA SĄDECKA wykonano instalacje fotowoltaiczne  na sześciu budynkach szkół naszej gminy oraz na oczyszczalni ścieków w Stróżach.

Wartość inwestycji to ponad 800 000 zł brutto, w tym dofinansowanie na poziomie 400 000 złotych.

Dodatkowo w 2021 Wójt gminy podpisał prawie 100 umów na wymianę starych pieców na  niskoemisyjne  źródła ciepła, które są w trakcie realizacji.