X Gminny Przegląd Dorobku Kół Gospodyń Wiejskich

dodano: 08.03.2024

W dniu 7 marca 2024 r. w Binczarowej odbył się X Gminny Przegląd Dorobku Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Grybów.

KGW wzięły udział w 4 konkursowych kategoriach, podczas których zaprezentowały tradycyjne stoły wielkanocne oraz rękodzieło. Ponadto przedstawiały tradycyjne scenki obyczajowe oraz śpiewały pieśni ludowe. Poza scenicznymi prezentacjami KGW częstowały uczestników potrawami wielkanocnymi przygotowanymi według receptur naszych Babć. Prym wiodła tradycyjna święconka przygotowana na bazie serwatki tj. powstałej po całkowitym ścięciu mleka krowiego.

Komisja artystyczna w składzie: Jadwiga Adamczyk – muzyk, Marta Smólczyńska – regionalista, Zofia Skwarło  - regionalista, Lucyna Kmak – specjalista ds. gospodarstwa wiejskiego oceniła przygotowane programy i po wnikliwej ocenie przyznała:

I miejsce dla:

KGW Kąclowa

KGW Ptaszkowa

Stowarzyszenie Kobiet Binczarowskich Binczarowa

II miejsce dla:

KGW Florynka

KGW Cieniawa

KGW Polna

III Miejsce dla:

KGW Wyskitna

KGW Wawrzka

KGW Biała Niżna

Wyróżnienia dla:

KGW Krużlowa Niżna

KGW Siołkowa

KGW Krużlowa Wyżna

KGW Gródek

KGW Stara Wieś

Poziom wszystkich prezentacji był bardzo wysoki i wyrównany. Gratulacje i wyrazy uznania  za całokształt pracy związanej z  działalnością KGW złożył Wójt Gminy – Pan Jacek Migacz. Ponadto  podczas wydarzenia Starosta Nowosądecki – Pan Marek Kwiatkowski uhonorował Srebrnymi Jabłkami Sadeckimi Panią Marzenę Szyszkę, Panią Wiesławę Motykę ze Stowarzyszenia Kobiet Binczarowskich obchodzącego w tym roku jubileusz 10-lecia działalności oraz Panią Lucynę Kmak – inicjatorkę przeglądu i prezeskę Stowarzyszenia Turystyczna Wieś Retro w Ptaszkowej.

W uroczystości wzięli również udział: władze gminy Grybów, Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego – Pani Jadwiga Wójtowicz, radni powiatowi: Pani Anna Radzik – prowadząca imprezę, członkini Stowarzyszenia Kobiet Binczarowskich oraz Pan Wiktor Obrzut, radni oraz sołtysi z terenu Gminy Grybów i mieszkańcy Wsi.

Foto. Piotr Gaborek