Zasady zakupu węgla w preferencyjnych cenach w Gminie Grybów

dodano: 30.11.2022

W związku z przystąpieniem Gminy Grybów do zakupu paliwa stałego z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych zlokalizowanych na terenie Gminy do dnia 31 grudnia 2022 r. poniżej przestawiamy informacje i procedury związane z zakupem węgla przez mieszkańców naszej Gminy.

Gmina Grybów otrzymała od Polskiej Grupy Górniczej S.A. ofertę na sprzedaż węgla poniżej zgłoszonego zapotrzebowania. Na tą chwilę mamy podpisaną umowę na dostawę 27 ton ekogorszku i  297 ton węgla orzech. PGG S.A. w miarę możliwości produkcyjnych ma zwiększać wolumen węgla możliwy do realizacji przez gminę.

Procedura zakupu węgla:

1. Złożenie wniosku – o kolejności wydawania węgla dla mieszkańców decyduje data i godzina złożenia wniosku.
  2. Weryfikacja wniosku i sprawdzenie pod względem formalnym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
  3. Powiadomienie Wnioskodawcy o zakwalifikowaniu się do zakupu preferencyjnego węgla (kontakt telefoniczny przez pracownika Urzędu Gminy Grybów).
  4. Zapłata za węgiel przez Wnioskodawcę zakwalifikowanego do zakupu preferencyjnego.
  5. Odbiór węgla przez Wnioskodawcę, we wskazanym przez Gminę punkcie lub dowóz przez skład do mieszkańca.

UWAGA: Do ceny węgla nie wlicza się kosztów transportu węgla, z miejsca składowania w gminie do gospodarstwa domowego. Koszt transportu węgla ze składu do gospodarstwa domowego ponosić będzie mieszkaniec.

Co nastąpi po złożeniu wniosku ?

1. Jeśli wniosek zostanie zweryfikowany pomyślnie, osoba z Urzędu Gminy Grybów skontaktuje się z Wnioskodawcą na numer telefonu podany we wniosku, celem potwierdzenia i podania sposobu płatności za węgiel. Wnioskodawca zostanie poproszony o uiszczenie zapłaty w kwocie 1 950,00 zł/t w terminie trzech dni roboczych od dnia poinformowania. Brak wpłaty w/w terminie będzie jednoznaczny z rezygnacją Wnioskodawcy z zakupu węgla w preferencyjnej cenie.
  2. Zapłaty można dokonać od 1 grudnia 2022r. na 2 sposoby:
  • Przelewem na konto – nr: 62 8797 0003 0000 0000 0101 0051 – w tytule przelewu należy wpisać imię i nazwisko, adres wnioskodawcy.

Osoba wpłacająca przelewem zgłosi się z potwierdzeniem dokonania płatności celem odebrania faktury uprawniającej do wydania towaru.

• Gotówką - w kasie Urzędu Gminy Grybów w godzinach od 8:00 do 14:00.
  1. Węgiel może odebrać tylko Wnioskodawca lub osoba pisemnie upoważniona przez Wnioskodawcę. W obu przypadkach należy legitymować się dowodem tożsamości.
  2. O miejscu odbioru węgla Wnioskodawca zostanie poinformowany w momencie otrzymania faktury. Wskazany punkt obioru poinformuje telefonicznie Wnioskodawcę o terminie odbioru węgla ze składu.

UWAGA!

Nie należy dokonywać płatności za węgiel, dopóki weryfikacja wniosku nie zostanie potwierdzona telefonicznie przez osobę upoważnioną z Urzędu.

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych z dnia 1 grudnia 2022r. uprzejmie informujemy, że zgodnie z „§ 1. 1. Ustala się, że ilość paliwa stałego dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi:
1) do dnia 31 grudnia 2022 r. – nie więcej niż 1500 kg;

2) od dnia 1 stycznia 2023 r. – nie więcej niż 1500 kg.

2. W przypadku gdy do dnia 31 grudnia 2022 r. nie dokonano zakupu paliwa stałego w ramach zakupu preferencyjnego albo dokonano takiego zakupu w ilości mniejszej niż 1500 kg, to ilość paliwa stałego niezakupionego w ramach limitu określonego w ust. 1 pkt 1 powiększa limit określony w ust. 1 pkt 2.”.

W załączeniu rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 1 grudnia 2022 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego. kliknij tutaj

W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny: tel. 18 448-42-23